Microsoft
12 Microsoft çalışanı 136 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
İlk rolümde bütün Avrupa'da geziyordum. İkinci rolümde Amerika'dan büyük resmi görüyordum. Beş senedir Türkiye organizasyonundayım ve beş senedir Türkiye'de öğrendiğim şeyler de çok farklı tecrübeler. Sizin bir alet çantanız var. Alet çantanızda farklı tecrübeler, farklı yetenekler, farklı deneyimler var. Her birinden olması bence çok faydalı. Tabi biraz kariyerden beklentilerimiz ile de ilgili. Amerika beraber gidip hala Amerika'da yaşayan arkadaşlarım da var. Hala girdikleri ekiplerde çalışıyorlar. Orada hızla da yükselebiliyorlar. Ama var oldukları sorumluluk içerisindeler. Yazılım geliştiricisi olarak gittiler hala yazılım geliştiriciliği yapıyorlar. Tabi artık yazılım geliştiricisi olarak inanılmaz uzmanlaştılar alanlarında. Onların gerçekten belli bir alanda ciddi bir tecrübesi var. Benim kendi kariyer tercihim farklı alanlarda, farklı tecrübeler yaşamak. Microsoft’ta en güzel özelliklerden biri kariyer yolunuzun açık olması. Ben belki 2 sene sonra tekrar Amerika'ya dönmeyi düşünebilirim. Belki Dubai'ye giderim, bölgesel bir rol yaparım. Yani Microsoft buna olanak sağlıyor gerçekten. Türkiye ofisinden Singapur'a gidip, Fransa'ya gidip, İngiltere'ye gidip çalışanlar var vesaire. Amerika'da zaten çok var. Söylediğim gibi istediğiniz yerlere gidebiliyor ve çok farklı tecrübeler kazanabiliyorsunuz.
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
Microsoft’ta farklı opsiyonlar var. Ben rol değiştirerek gittim, genelde yapılan da bu. Ama var olduğum rol içinde gidip iki ay, üç ay Amerika'da çalışabiliyorum. Yani o süreçte Amerika'daki Windows Cihaz Grubu Yöneticisi’nin yanında çalışıp onların neler yaptığını, nasıl yaptığını, benim orada neler öğrenebileceğimi, onlara neler katabileceğimi vesaire daha kısa süreli çalışarak ve tabii orada iki rolü de birlikte götürerek görüyorsunuz. Sonrasında buraya dönüp o tecrübelerinize devam ediyorsunuz.
Microsoft Office Ürün Pazarlama Yöneticisi
Microsoft gerçekten bize çok büyük kapılar açıyor. Siz mentorluk kapsamında kimle isterseniz hepsi ile birebir iletişime geçebiliyorsunuz. Ulaşmak istediğim kişiyi bana iç iletişimin verdiği imkanlar sayesinde bulabiliyorum. Microsoft’ta gerçekten samimi bir aile ortamı var. Yani kimse size “Bu maili bana niye attın? Ben böyle bir işe girmem” gibi bir cevap vermez. Dolayısıyla size o motivasyonu, o yolu sağladığı için siz çok açık ve net bir şekilde bu iletişimi başlatabiliyorsunuz ve çok güzel bir diyalog sağlıyorsunuz. Mentorluk işi sadece koçluk yapmak ve zaman zaman iletişim kurmak değil; gerçekten size bir yol açmak, yol göstermek, liderlik etmek anlamına geliyor. Eğer karşı tarafta mentorluk yapacak kişinin de sizi ayıracağı zamanı varsa size memnuniyetle yardımcı oluyor. Bu kişiyle aylık konuşmalar yapıyorsunuz. Ona danışmak istediğiniz konuları söylüyorsunuz. Belki Microsoft’ta geliştirmek istediğiniz kariyer üzerine beraber bir yol haritası çiziyorsunuz. Bu anlamda hem sizin kariyeriniz için, hem de kişisel gelişiminizi için önemli katkı sağladığını düşünüyorum.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Microsoft içerisinde farklı apartmanlar veya satış ekipleri için birçok kariyer fırsatı var. Bizim Ortadoğu ve Afrika bölgesinde farklı pozisyonlara geçebiliyorsunuz. Amerika tarafında da satış veya teknik ekip birimlerine geçen çok fazla arkadaşımız oldu. Microsoft size “İşiniz Türkiye’de. Mümkün olduğu kadar yurt dışına çıkmayın.” diyen bir şirket değil. Siz bir iş yapmak istiyor ve kariyeriniz için yurt dışında yer almak istiyorsanız, sizi buna teşvik eden ve bunu sağlamaya çalışan bir şirket. Tabi burada yöneticilerin de katkısı büyük. Yöneticiniz istemediği sürece siz ne kadar isterseniz isteyin belli isteklerinizin yerine gelmesi çok olası değil, bu her şirket için bu şekilde. Microsoft’ta onlar da size destek oluyorlar ve size cesaretlendiriyorlar. Bu da bizim açımızdan bir şans.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Microsoft’a staj için gelen arkadaşlarımın hepsinin görevleri aslında tanımlı. Onlar buraya geldikleri gün yapacakları işin bilincinde olarak geliyorlar ve tanımlanmış işlerini yerine getirmekle yükümlü oluyorlar. Benim kısaca arkadaşlara tavsiyem, ilk olarak bu verilen işle yetinmemeleri. Çünkü; verilen işler gerçekten vakitlerinin hepsini bence karşılamıyor. İster istemez ciddi anlamda vakitleri kalabiliyor. Bu vakitlerini biraz daha Microsoft’a biraz daha kuş bakışı bakıp bu şirketin nasıl işlediğini, bu çarkın nasıl döndüğünü, buranın nasıl bir şirket olduğunu, hangi ekipleri olduğunu incelemeleri. Başka ekiplerde staj yapıyor olsalar nasıl katkı sağlayabileceklerini incelemeleri. Staj sürecini, kendi kariyerlerinde biraz daha geleceğe yönelik olarak bunları düşünerek, bunlara kafa yorarak ve daha çok talep edip daha çok inisiyatif alarak geçiriyor olmaları lazım.
İnsan Kaynakları Müdürü
MACH açılımı Microsoft Academy for College Hires diye geçiyor. Aslında Microsoft’un tüm globalde yaklaşık 10 yıldır uygulamış olduğu bir yeni yetenek çekme programı diye düşünebilirsiniz. İki tane ayrı alanı var bunun. Birincisi yeni mezunlara yönelik olan, ikincisi ise MBA’ini bitirmiş olan kişilere yönelik olan program. Bu da MBA-MACH ismiyle adlandırılıyor. Bunu global bir eğitim programı olarak da düşünebilirsiniz. Şu anda yeni yeni MACH programı içerisinde gelen üst düzey yöneticileri de görmeye başlıyoruz. Bu tabi ki MACH programının ne kadar verimli, ne kadar etkin bir program olduğunun da kanıtı. Onun için de bizler için son derece motive edici ve aynı zamanda sevindirici. MACH programı aslında 2 yıl içerisinde uygulanan bir program. İki yıllık süreç içerisinde özellikle ilk yıl arkadaşlarımız gerek Türkiye’de gerekse dünyanın farklı yerlerinde eğitimlere gidiyorlar. Tüm dünyada MACH alımları yapıldığı için aynı zamanda tüm MACH’ler ile birlikte eğitimlerini görüyorlar. MACH’ler içerisinde bir networking de oluşmuş oluyor. Kendi bulunmuş oldukları bir toplulukları var. MACH arkadaşlıklarını aslında bir nevi Erasmus arkadaşlığı gibi de düşünebilirsiniz. Oldukça eğlenceli eğitimlerin geçtiğini görüyoruz. Özellikle Türkiye’de yapılanları birebir gözlemleme şansımız oluyor. Hem eğitimleri hem de daha sonrasında yapılan eğlenceleri olan, gerçekten oldukça eğlendirici bir program. Ama tabi ki bu eğlenme periyodundan sonra işin daha ciddi bölümüne yani hem eğitimlere geçiyor iş. Arkadaşlarımız yaklaşık 2 aylık bir dönem içerisinde farklı ülkelerdeki farklı bir yöneticinin yanında bir nevi gölgeleme yapıyor. Onu gittiği her yerde izliyor, toplantılara giriyor, onunla beraber sunuma gidiyor. Böylece çok değerli bilgiler ve çok değerli deneyimler edinme imkanına sahip oluyorlar. Bu periyot bittikten sonra bu arkadaşlarımızla beraber oturup, hangi departmanlarda ve hangi pozisyonlarda çalışmak istediklerini konuşuyoruz. Zaten bu dönem içerisinde işe alımdan bu bölüme veya departmana yerleşinceye kadar sürekli kariyer danışmanlığı almış oldukları 2-3 kişi oluyor şirket içerisinde. Bu kişilerle beraber konuşup az çok kafalarında belli şeyleri netleştirmiş oluyorlar. Şirketteki o anki açık pozisyonlar ve arkadaşların beklentileri doğrultusunda, onları ilgili pozisyonlara yerleştiriyoruz. Sonrasında normal bir Microsoft çalışanı gibi çalışmaya devam ediyorlar. Ama tabi ki çalışmaya başladıktan sonra da bu 2 sene içerisinde eğitimleri sürekli şekilde oluyor. Çok ağırlıklı olarak global eğitimler oluyor. Ya da bunun yanında ek, uzaktan eğitim şeklinde vermiş olduğumuz eğitimler oluyor. Aynı zamanda onlara şirket içerisinde birer mentor atanıyor. O mentorlarla kendi kariyerleri üzerine, Microsoft’ta kendilerini nasıl geliştirebilirler, burada ne gibi gelişim imkanları var, kariyer anlamında, kişisel gelişim anlamında, iş anlamında etki alanını nasıl artırabilirler bunlar üzerine konuşabiliyorlar. MACH programını genel olarak böyle tanımlayabilirim.
İnsan Kaynakları Müdürü
Microsoft’un öğrenci arkadaşlara ve yeni mezunlara yönelik birçok farklı programı var. Bunlardan öncelikle “Talent Explorer” staj programımızdan bahsedebilirim belki. Bu staj programı yaklaşık 11 aylık bizim çok önem verdiğimiz bir program. Çünkü yeni mezun programımız olan MACH (Microsoft Academy for College Hires) programına direkt kaynak teşkil eden bir program. Şu ana kadar çok sayıda eski Talent Explorer stajyeri olan arkadaşımızı MACH programı çerçevesinde şirketimizin full time kadrolarına geçirme imkanına eriştik. MACH programı, bir yeni mezun programı olarak öğrenci arkadaşlarımızın çok ilgilerini çekebilecek bir program. Bir diğeri MSP (Microsoft Student Partner) programımız. Bu, Microsoft’un üniversitelerdeki gönüllü marka temsilcileri olma imkanına sahip olmayı ifade ediyor. Bu da oldukça önem verdiğimiz programlardan bir tanesi. Bunun yanında her yılın Ağustos ayında yapmış olduğumuz ve “Yaz Okulu” ismini verdiğimiz, özellikle de teknik bölümlerdeki arkadaşlarımıza yönelik bir program var. Arkadaşların ofisimize gelip burada bir ay boyunca farklı eğitimler, programlar içerisinde yer alıp, kendilerini teknik anlamda geliştirebildikleri ve sonrasında da Microsoft odaklı hem staj hem iş olanaklarına sahip olabilecekleri programlar. Bu programlar açıldığında birçoğu zaten Microsoft’un kariyer sitesi üzerinden yayınlanıyor. Aynı zamanda Microsoft Kampüs Facebook hesaplarında da tüm bu programların başvuru linkleri ve detaylı bilgileri oluyor. Arkadaşlarımızın buralara abone olup, orada ilgili pozisyonlar veya programlar açıldığı zaman başvuru yapmalarını tavsiye ederim.
İnsan Kaynakları Müdürü
Microsoft global anlamda yurt dışında çalışma imkanının en yüksek olduğu şirketlerden bir tanesi. Microsoft şu an yaklaşık 190 ülkede faaliyet gösteriyor ve 120 bin çalışanı var. Devasa bir organizasyondan bahsediyoruz. Neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde olan bir organizasyondan bahsediyoruz. Onun için de, Microsoft’ta gideceğiniz yerin ve elde edebileceğiniz kariyerin aslında sınırı, limiti yok. Bu limiti çalışanlar olarak bizler koyuyoruz. İtalya’da çalışmak istersen İtalya’daki pozisyona başvurabilirsin, İngiltere’de çalışmak istersen İngiltere’deki pozisyona başvurabilirsin. Bunun herhangi bir sınırı yok dediğim gibi. Microsoft içerisinde özellikle son birkaç yıla baktığımız zaman, gerçekten onlarca kişi Amerika’ya gitti. Yine çok yüksek oranda kişi Dubai’de görevlendirildi. İstanbul’daki bölgesel rollere geçen de birçok arkadaşımız oldu. Baktığınız zaman aslında Microsoft içerisinde farklı farklı ülkelerde farklı farklı pozisyonlarda çalışmak mümkün ve şu ana kadar bunun çok fazla sayıda örneğini verdik. En son eski Genel Müdür'ümüz şu an İngiltere’ye transfer oldu. Aslında Genel Müdür düzeyinde bile geçişlerin olması, uzman düzeyinde geçişlerin çok çok daha rahat olabileceğinin bir göstergesi.