Microsoft
12 Microsoft çalışanı 136 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Müdürü
Ben Marmara Üniversitesi'nden Almanca İşletme Enformatiği bölümünden mezun oldum. Aslında bölüm oldukça teknik bir bölüm. Yani hem bilgisayar mühendisliğinin hem işletmenin karışık olduğu yer. Kod yazmanın bile olduğu bir bölüm, öyle düşünebilirsiniz. İnsan kaynakları ve kod yazmak ne alaka diyenler olacaktır şimdi. Hikaye biraz enteresan bir şekilde başladı. İlk olarak bir ilaç firmasında İnsan Kaynakları Sistemleri Uzmanı diyebileceğimiz bir görev altında çalışmaya başladım. Yaklaşık bir sene burada IT projeleri yaptım. Yani IT’nin HR’a dokunan kısımlarında çalıştım. Sonrasında da bu bir senenin sonrasına doğru, İnsan Kaynakları Direktörü beni insan kaynakları ekibine almak istedi. Ben de kabul ettim ve insan kaynaklarında çalışma maceram aslında orada başladı. İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak çalıştım orada. Sonrasında askerlik dönüşü bir telekom operatöründe çalışmaya başladım. Yaklaşık iki buçuk sene de orada İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak çalıştım. Sonrasında Microsoft macerası başladı. Burada yine iki sene İnsan Kaynakları İş Ortağı rolüyle ağırlıklı olarak satış ekipleri, servis ekipleri ve pazarlama ekiplerinden sorumlu olarak çalışmaya başladım. Son iki senedir de İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapıyorum.
İnsan Kaynakları Müdürü
Öncelikle aslında burada biraz da kendimize pay çıkartmak gerekiyor. Ben burada toplamış olduğumuz çalışan kalitesinin oldukça üst düzeyde olduğunu düşünüyorum. Yani gerek dışarıdan alırken, gerekse içeriden terfi yaparken gerçekten çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bundan dolayı da içeride bulunan arkadaşlarımızın iyi birikim, deneyim ve en önemlisi de insani anlamda gerçekten oldukça iyi yerlerde olduklarını düşünüyorum. Aslında Microsoft’ta bu insanlarla beraber çalışmak benim için çok motive edici bir şey. İkincisi ise sektör. Bulunduğumuz sektör teknoloji sektörü. Teknoloji sektörü biliyorsunuz inanılmaz hızlı değişiyor, çok gelişiyor ve durağan bir sektör olmaması insana çok fazla şey öğretiyor. Sürekli farklı farklı ürünler, farklı farklı teknolojiler çıkıyor. Aslında teknoloji sektöründe bugünden ziyade geleceği konuşuyorsunuz. Böyle bir sektörde bulunmak ve bu sektörün en önemli iki üç oyuncusundan bir tanesi olmak benim için çok güzel bir imkan. 3. sebep de Microsoft’un vizyonu. Microsoft’un vizyonuna baktığınız zaman tüm gezegendeki gerek bireysel kişileri, gerekse kurumların en üst düzeyde performanslarını göstermelerini sağlamak. Bu kadar büyük bir vizyona sahip bir şirkette çalışmak ve bu uğurda gerçekten çalışıyor olmak bence inanılmaz motive edici, insanı inanılmaz güçlendirici bir şey. Bu saymış olduğum 3 sebepten dolayı da Microsoft’ta çalışmak benim için oldukça motıve edici bir şey.
İnsan Kaynakları Müdürü
MACH açılımı Microsoft Academy for College Hires diye geçiyor. Aslında Microsoft’un tüm globalde yaklaşık 10 yıldır uygulamış olduğu bir yeni yetenek çekme programı diye düşünebilirsiniz. İki tane ayrı alanı var bunun. Birincisi yeni mezunlara yönelik olan, ikincisi ise MBA’ini bitirmiş olan kişilere yönelik olan program. Bu da MBA-MACH ismiyle adlandırılıyor. Bunu global bir eğitim programı olarak da düşünebilirsiniz. Şu anda yeni yeni MACH programı içerisinde gelen üst düzey yöneticileri de görmeye başlıyoruz. Bu tabi ki MACH programının ne kadar verimli, ne kadar etkin bir program olduğunun da kanıtı. Onun için de bizler için son derece motive edici ve aynı zamanda sevindirici. MACH programı aslında 2 yıl içerisinde uygulanan bir program. İki yıllık süreç içerisinde özellikle ilk yıl arkadaşlarımız gerek Türkiye’de gerekse dünyanın farklı yerlerinde eğitimlere gidiyorlar. Tüm dünyada MACH alımları yapıldığı için aynı zamanda tüm MACH’ler ile birlikte eğitimlerini görüyorlar. MACH’ler içerisinde bir networking de oluşmuş oluyor. Kendi bulunmuş oldukları bir toplulukları var. MACH arkadaşlıklarını aslında bir nevi Erasmus arkadaşlığı gibi de düşünebilirsiniz. Oldukça eğlenceli eğitimlerin geçtiğini görüyoruz. Özellikle Türkiye’de yapılanları birebir gözlemleme şansımız oluyor. Hem eğitimleri hem de daha sonrasında yapılan eğlenceleri olan, gerçekten oldukça eğlendirici bir program. Ama tabi ki bu eğlenme periyodundan sonra işin daha ciddi bölümüne yani hem eğitimlere geçiyor iş. Arkadaşlarımız yaklaşık 2 aylık bir dönem içerisinde farklı ülkelerdeki farklı bir yöneticinin yanında bir nevi gölgeleme yapıyor. Onu gittiği her yerde izliyor, toplantılara giriyor, onunla beraber sunuma gidiyor. Böylece çok değerli bilgiler ve çok değerli deneyimler edinme imkanına sahip oluyorlar. Bu periyot bittikten sonra bu arkadaşlarımızla beraber oturup, hangi departmanlarda ve hangi pozisyonlarda çalışmak istediklerini konuşuyoruz. Zaten bu dönem içerisinde işe alımdan bu bölüme veya departmana yerleşinceye kadar sürekli kariyer danışmanlığı almış oldukları 2-3 kişi oluyor şirket içerisinde. Bu kişilerle beraber konuşup az çok kafalarında belli şeyleri netleştirmiş oluyorlar. Şirketteki o anki açık pozisyonlar ve arkadaşların beklentileri doğrultusunda, onları ilgili pozisyonlara yerleştiriyoruz. Sonrasında normal bir Microsoft çalışanı gibi çalışmaya devam ediyorlar. Ama tabi ki çalışmaya başladıktan sonra da bu 2 sene içerisinde eğitimleri sürekli şekilde oluyor. Çok ağırlıklı olarak global eğitimler oluyor. Ya da bunun yanında ek, uzaktan eğitim şeklinde vermiş olduğumuz eğitimler oluyor. Aynı zamanda onlara şirket içerisinde birer mentor atanıyor. O mentorlarla kendi kariyerleri üzerine, Microsoft’ta kendilerini nasıl geliştirebilirler, burada ne gibi gelişim imkanları var, kariyer anlamında, kişisel gelişim anlamında, iş anlamında etki alanını nasıl artırabilirler bunlar üzerine konuşabiliyorlar. MACH programını genel olarak böyle tanımlayabilirim.
İnsan Kaynakları Müdürü
Microsoft’un öğrenci arkadaşlara ve yeni mezunlara yönelik birçok farklı programı var. Bunlardan öncelikle “Talent Explorer” staj programımızdan bahsedebilirim belki. Bu staj programı yaklaşık 11 aylık bizim çok önem verdiğimiz bir program. Çünkü yeni mezun programımız olan MACH (Microsoft Academy for College Hires) programına direkt kaynak teşkil eden bir program. Şu ana kadar çok sayıda eski Talent Explorer stajyeri olan arkadaşımızı MACH programı çerçevesinde şirketimizin full time kadrolarına geçirme imkanına eriştik. MACH programı, bir yeni mezun programı olarak öğrenci arkadaşlarımızın çok ilgilerini çekebilecek bir program. Bir diğeri MSP (Microsoft Student Partner) programımız. Bu, Microsoft’un üniversitelerdeki gönüllü marka temsilcileri olma imkanına sahip olmayı ifade ediyor. Bu da oldukça önem verdiğimiz programlardan bir tanesi. Bunun yanında her yılın Ağustos ayında yapmış olduğumuz ve “Yaz Okulu” ismini verdiğimiz, özellikle de teknik bölümlerdeki arkadaşlarımıza yönelik bir program var. Arkadaşların ofisimize gelip burada bir ay boyunca farklı eğitimler, programlar içerisinde yer alıp, kendilerini teknik anlamda geliştirebildikleri ve sonrasında da Microsoft odaklı hem staj hem iş olanaklarına sahip olabilecekleri programlar. Bu programlar açıldığında birçoğu zaten Microsoft’un kariyer sitesi üzerinden yayınlanıyor. Aynı zamanda Microsoft Kampüs Facebook hesaplarında da tüm bu programların başvuru linkleri ve detaylı bilgileri oluyor. Arkadaşlarımızın buralara abone olup, orada ilgili pozisyonlar veya programlar açıldığı zaman başvuru yapmalarını tavsiye ederim.
İnsan Kaynakları Müdürü
Microsoft global anlamda yurt dışında çalışma imkanının en yüksek olduğu şirketlerden bir tanesi. Microsoft şu an yaklaşık 190 ülkede faaliyet gösteriyor ve 120 bin çalışanı var. Devasa bir organizasyondan bahsediyoruz. Neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde olan bir organizasyondan bahsediyoruz. Onun için de, Microsoft’ta gideceğiniz yerin ve elde edebileceğiniz kariyerin aslında sınırı, limiti yok. Bu limiti çalışanlar olarak bizler koyuyoruz. İtalya’da çalışmak istersen İtalya’daki pozisyona başvurabilirsin, İngiltere’de çalışmak istersen İngiltere’deki pozisyona başvurabilirsin. Bunun herhangi bir sınırı yok dediğim gibi. Microsoft içerisinde özellikle son birkaç yıla baktığımız zaman, gerçekten onlarca kişi Amerika’ya gitti. Yine çok yüksek oranda kişi Dubai’de görevlendirildi. İstanbul’daki bölgesel rollere geçen de birçok arkadaşımız oldu. Baktığınız zaman aslında Microsoft içerisinde farklı farklı ülkelerde farklı farklı pozisyonlarda çalışmak mümkün ve şu ana kadar bunun çok fazla sayıda örneğini verdik. En son eski Genel Müdür'ümüz şu an İngiltere’ye transfer oldu. Aslında Genel Müdür düzeyinde bile geçişlerin olması, uzman düzeyinde geçişlerin çok çok daha rahat olabileceğinin bir göstergesi.