Microsoft
12 Microsoft çalışanı 136 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Pazarlama

Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
1993-1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde okudum. Hemen sonrasında 1999 yılına kadar Amerika'da University of Georgia’da MBA’e gittim. 6 senelik işletme eğitiminin son dönemlerinde bilgisayar programlama ve MIS dersleri alma imkanım oldu. Bu dersler bana müthiş bir keyif verdi. Kendimi hep finansçı, bankacı ya da oditör olacak diye düşünürken birden bire yazılım geliştirme dünyasının içerisinde buldum. 1999 yılında Amerika'da yazılım geliştirme üzerine danışman olarak çalışmaya başladım. 2001 yılında da Türkiye'ye tam krizin ortasında dönüş yaptım. Türkiye'de 2006 ya kadar danışmanlık yapma imkanı imkanım oldu. O danışmanlık esnasında özellikle iş geliştirme, iş zekası, analitik gibi konular üzerine uzmanlaştım ve yoğunlaştım. 2006 yılında Microsoft’ta bulunan Teknik Satış Uzmanlığı rolüne başvurma imkanım oldu. Rolün gereksinimleri de, tam benim o döneme kadar biriktirdiğim, işletme dünyasının problemlerini anlayan bir bakış açısı ve kodlayabilme yetenekleriydi. Özellikle de analiz yapabilme gücünü gerektiriyordu. Bugün itibariyle de 9 seneyi aşkın süredir Microsoft'ta çalışıyorum. Microsoft’ta bu role girdim ve bu rolü 3 sene yaptıktan sonra o bölümün yöneticiliğini üstlendim. Bundan üç sene kadar önce de Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladım hala bu görevi devam ettiriyorum.
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Birincisi ve her şeyden önce meraklı olmaları. Merak, bir insanın sahip olabileceği en önemli özelliklerinden bir tanesi. Çocukken çok meraklı oluyoruz ama sonra merakımız çeşitli nedenlerle ölebiliyor. Bu merakı öldürmeyen, dünyanın ne yöne doğru gittiğini inceleyen arkadaşlar Microsoft’ta çalışabilmek için bir adım önde oluyorlar. İkincisi İngilizce dil bilgisi çok kritik. Dolayısıyla ben buraya başvurmak isteyecek arkadaşlara hep İngilizce’nin öneminden bahsediyorum. Üçüncü olarak analitik zeka çok önemli. Microsoft çok analitik bir şirket olduğu için kodlama yapmasanız bile algoritmik bir düşünceye sahip olmanız gerekiyor. Neden-sonuç ilişkisi, matematiksel düşünce, rakamlar, rakamlara sahiplik, rakamları bilebilmek çok önemli. Pazarlama faaliyetleri yaptığınız zaman bu faaliyetlerin geri dönüşünün ne olduğunu düşünecek ve bu faaliyetleri yürütecek kadar rakamlara sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla Microsoft’ta çalışmak isteyen arkadaşlarda en önemli özelliklerden bir tanesi bu analitik düşünce. Dördüncüsü de global düşünebilmek. Yalnızca Türkiye'de belirli bir ürünü, konsepti anlatmayı ve tanıtmayı düşünmek önemli değil; global düşünebilmek önemli. Yeni Zellanda, İsveç, Irak, Japonya’nın nereye gidiyor olduğuyla ilgili düşünebilmek bence çok önemli. Bütün dünyanın gittiği yönü eğer iyi görebilirseniz, arkasından çıkacak fırsatları ve Türkiye'deki ekosistemi de doğru şekilde yönlendirebilirsiniz. O yüzden merakı global şekilde yönlendirmek çok kritik.
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Bizim bölümümüzde genellikle pazarlama tarafında aktif olan pazarlama nosyonuna sahip ama bilgisayar bilen bilgisayardan, kodlamadan anlayan teknoloji dünyasını, yazılım dünyasını takip edilebilen arkadaşlar çalışıyor. Dolayısıyla kodlama bilgisi önemli olmakla beraber stajyerlerimizin çoğu fiilen kod yazmıyorlar. Pazarlama faaliyetleri yapıyorlar. Kendileri gibi kod yazan, kod yazabilecek arkadaşlara nasıl erişebileceklerini belirliyorlar. Stajlarımız 9 ay sürdüğü, kısa dönem yapmadığımız için bu arkadaşlar o 9 ayın içerisinde fiilen Microsoft çalışanı gibi projeler yürütüyorlar. Mesela arkadaşlarımızdan bir tanesi akademik programların yöneticisi. Fiilen bir full-time Microsoft çalışanı gibi bütün MSP programını yönlendiriyor. Açık Akademi üzerine eğitimler veriyor. Bunun için minimum haftada 3 gün burada yer almak gerekiyor. Dolayısıyla bu yoğunlukta burada bulunabilecek kadar ders programı müsait arkadaşlarla çalışmayı tercih ediyoruz. Maalesef haftada bir gün iki gün bu denli beklentileri karşılayacak arkadaşların zamanı için yeterli olmuyor. Genellikle bilgisayar mühendisliği ve benzeri bölümlerde okuyan arkadaşlarla çalışıyoruz ama dediğim gibi pazarlama merakı da önemli bizim için.
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Microsoft, 40 sene önce kurulan ve 40 sene önce kurulduktan sonra da dünyayı değiştiren bir firma. Her evde ve her ofiste bir PC hayaliyle ortaya çıkan ve bu hayalini belki bundan 10-15 sene önce gerçekleştirmiş bir firma. Bütün dünyada evleri, ofisleri, okulları, iş yerlerini, havayollarını, uçakları; PC, bilişim, yazılım ve internetle buluşturabilmiş bir firma. Burada çalışmanın beni en çok motive eden tarafı belki son 4-5 sene içerisinde Microsoft’un yepyeni bir vizyonla bütün dünyadaki herkesi, her çalışanı, her kurumu kuvvetlendirebilme, onların eline bilişim gücünü verebilmek gibi yepyeni bir vizyonu olması. Bu yepyeni vizyonu hayata geçirebilecek dünyadaki çok ender firmalardan biri, belki de tek. Dolayısıyla böyle bir firmada yer almak, böyle bir firmada çalışmak, böyle bir firmada en azından Türkiye'de insanların hayatını pozitif şekilde etkileyebilmek, onların yazılım dünyasına girip para kazanabildiklerini görmek, o yazılımlar sayesinde hastalıklara ve problemlere çözüm bulabildiklerini görmek beni çok motive ediyor.
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
2003 yılında üniversitede üçüncü sınıf öğrencisiyken bir arkadaşımla beraber ortak şirket kurarak iş hayatına başladık. Arkadaşım doktordu, ben de Bilgisayar Mühendisliği okuyordum. İş hayatına sağlık sektöründe teknoloji alanında başarılı bir şirket kurarak başladık. 2005 yılında şirketimizi başarılı bir şekilde sattık. 2005 yılında üniversiteden mezun olduğumda geçiş süreci olarak bir bankanın teknoloji departmanında çalıştım. Bilgisayar Mühendisliği okurken ağ güvenliği konusuna ve bilgi teknolojileri güvenliği konusuna bayağı ilgiliydim. Etik hackerlık gibi sertifikasyonları tamamlamıştım. Sonrasında mezun olduktan 4 ay sonra Aralık ayında Microsoft’un Avrupa Ortadoğu bölgesinde güvenlik danışmanı olarak çalışmaya başladım. İngiltere'den Dubai'ye kadar çeşitli ülkelerde büyük firmalara güvenlik danışmanlığı vermeye başladım. İki buçuk sene bu görevi devamlı yurt dışına gidip devamlı müşteri ziyaretleri gerçekleştirdiğim bu görevi yaptım. İki buçuk sene sonunda biraz daha planlamaya, biraz daha ürün geliştirmeye yönelik bir rol yapmak istedim. O zaman Windows 7’nin çıkış zamanlarıydı. Program Yöneticisi ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak Microsoft Amerika ekibinde Windows Planlama ve Ekosistem ekibine geçtim. Burada Windows 7’nin planlanmasına katıldım. Windows 8’in planlamasının başlarında bulundum. Esasında iki buçuk sene boyunca ürünü yani Windows'u şekillendiren ekipte çalıştım. Burada çok güzel projeler yaptım. Yurt dışında global olarak iki üç tane proje yönettim. Telekom operatörleri ile beraber 3G, üçüncü jenerasyon USB bağlantıların uyumlu olması için global projeyi yönettim. Yani birçok projede çalıştım. Bugün Windows'un içinde gördüğümüz bazı özelliklerin dizayn ekibindeydim. Sonrasında artık Microsoft Türkiye'ye dönmeye karar verdim ve 2011 yılında Sunucu ve Bulut Platformlarından Sorumlu İş Yöneticisi olarak Türkiye'ye döndüm. Tabi o zaman daha bulut yeni yeni şekilleniyordu. Gerçekten orası da bir startup ortamıydı baktığınızda. Türkiye'de bunun tanınmasında, veri merkezlerinin yaygınlaşmasında çok keyifli bir rolde bulundum. Son olarak da geçen sene itibariyle şu anda bulunduğum göreve geldim. Türkiye'deki Windows ve Cihazlar Grubu’ndan sorumluyum şu anda. Hem Windows’un bir işletim sistemi olarak kurumsal dünyadan son kullanıcılara kadar, hem de ekosisteminde olan cihazlardan PC’sinden, tabletinden, telefonundan, akıllı gözlüğünden ve oyun konsollarından vesaire, tüm cihaz ekosisteminden sorumluyum.
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
Microsoft’ta çalışmanın en sevdiğim yanı şirket içindeki girişimciliğe olanak sağlıyor olması. Önünüzde çok iyi ürünler, geniş bir ekosistem, geniş bir müşteri portföyü var. Eğer gerçekten iyi bir fikriniz varsa, iş sorumluluklarımızın içinde veya dışında, gerekli destekleri alarak bu projeleri yönlendirebiliyorsunuz. Bu benim gibi hem girişimci hem kurumsal kökenli bir kişi için en keyif veren şey. Ben birçok kendi projemi dizayn ediyorum. Tabi ki globalde belli kurallar var, belli çerçeveler içinde ilerliyorsunuz ama o çerçevelerin esnetilmesine olanak sağlaması benim Microsoft’ta en sevdiğim şey. Microsoft kendinizi geliştirmenize çok destek olan bir kurum. Ben 10 senede ikisi yurt dışında, ikisi ülkede hem bireysel olarak hem yaptığım iş sorumluluğu olarak farklı işler yaptım. Her birinde tabi ki çok çalıştım. Her birinde tabi ki kendimi çok fazla esnettim. Ama işte Microsoft buna olanak sağladı. Çoğu kurum buna olanak sağlamıyor. Microsoft’ta farklı kariyer merdivenlerine geçebiliyorsunuz. Sizin kendinizi geliştirmenizde devamlı olanak sağlıyor. Dinamik bir şekilde kendinizi geliştiriyorsunuz ve etkinizi arttırıyorsunuz.
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
İlk rolümde bütün Avrupa'da geziyordum. İkinci rolümde Amerika'dan büyük resmi görüyordum. Beş senedir Türkiye organizasyonundayım ve beş senedir Türkiye'de öğrendiğim şeyler de çok farklı tecrübeler. Sizin bir alet çantanız var. Alet çantanızda farklı tecrübeler, farklı yetenekler, farklı deneyimler var. Her birinden olması bence çok faydalı. Tabi biraz kariyerden beklentilerimiz ile de ilgili. Amerika beraber gidip hala Amerika'da yaşayan arkadaşlarım da var. Hala girdikleri ekiplerde çalışıyorlar. Orada hızla da yükselebiliyorlar. Ama var oldukları sorumluluk içerisindeler. Yazılım geliştiricisi olarak gittiler hala yazılım geliştiriciliği yapıyorlar. Tabi artık yazılım geliştiricisi olarak inanılmaz uzmanlaştılar alanlarında. Onların gerçekten belli bir alanda ciddi bir tecrübesi var. Benim kendi kariyer tercihim farklı alanlarda, farklı tecrübeler yaşamak. Microsoft’ta en güzel özelliklerden biri kariyer yolunuzun açık olması. Ben belki 2 sene sonra tekrar Amerika'ya dönmeyi düşünebilirim. Belki Dubai'ye giderim, bölgesel bir rol yaparım. Yani Microsoft buna olanak sağlıyor gerçekten. Türkiye ofisinden Singapur'a gidip, Fransa'ya gidip, İngiltere'ye gidip çalışanlar var vesaire. Amerika'da zaten çok var. Söylediğim gibi istediğiniz yerlere gidebiliyor ve çok farklı tecrübeler kazanabiliyorsunuz.
Windows ve Cihazlar İş Grubu Yöneticisi
Microsoft’ta farklı opsiyonlar var. Ben rol değiştirerek gittim, genelde yapılan da bu. Ama var olduğum rol içinde gidip iki ay, üç ay Amerika'da çalışabiliyorum. Yani o süreçte Amerika'daki Windows Cihaz Grubu Yöneticisi’nin yanında çalışıp onların neler yaptığını, nasıl yaptığını, benim orada neler öğrenebileceğimi, onlara neler katabileceğimi vesaire daha kısa süreli çalışarak ve tabii orada iki rolü de birlikte götürerek görüyorsunuz. Sonrasında buraya dönüp o tecrübelerinize devam ediyorsunuz.
Microsoft Office Ürün Pazarlama Yöneticisi
Microsoft’la üniversite 2. sınıfta staj yaparken tanıştım. Bir yaz stajım vardı. İki aylık süre boyunca burada, satış departmanında staj yapmıştım. Daha sonrasında üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süre telekom operatöründe çalıştım. Orada biraz daha iş geliştirme tarafındaydım. Sonra, üniversitesi stajımın da verdiği fayda ile beraber burada yeni bir mezun öğrenci programının olduğunu öğrendim. Dolayısıyla buraya başvurdum. Belirli zorlu aşamalar vardı. Bu mülakatları atlattıktan sonra Microsoft’la çalışma hayatına başlamış oldum. Yaklaşık üç buçuk yıldır Microsoft’ta çalışıyorum. İlk geldiğim rol de pazarlamaydı şu anda da pazarlama rolünü üstleniyorum. İlk geldiğimde Tüketici Kanalından Sorumlu Office Ürün Pazarlama Yöneticisi’ydim. Yaklaşık 1 sene sonra KOBİ Kanalından Sorumlu Ürün Pazarlama Yöneticiliği’ni de yapmaya başladım. 8 ay öncesinde de tüm bunların dışında biraz da kurumsal müşterileri görmek adına Kurumsal Müşterilerdeki Pazarlama Yöneticiliği rolünü aldım. Dolayısıyla aslında artık Office ürünü ile alakalı KOBİ kanalından tüketici kanalına, kurumsal kanalına kadar uçtan uca görme fırsatı yakaladım.
Microsoft Office Ürün Pazarlama Yöneticisi
Microsoft’ta beni mutlu eden en büyük noktalardan bir tanesi global bir şirkette çalışıyor olmak. Normalde lokal bir şirkette olduğunuz zaman kendi iç süreçlerinizden geçiyorsunuz ya da sadece Türkiye pazarına odaklanıyorsunuz. Fakat Microsoft’ta size açılan koskocaman bir pencere var. Globalde tüm bölgelerimizle iletişim kurabilmeniz için Microsoft size çok güzel bir ağ sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; bizim içeride kullandığımız kurumsal sosyal ağlar platformumuz var. Microsoft'un çok yeni satın aldığı bir platform. Bu bize şunu sağlıyor: Microsoft'un Hollanda'daki şirketinde benimle aynı işi yapan bir insanı çok kolay bulabiliyor ve onunla hemen iletişime geçebiliyorum. Hollanda'da benim profilimde neler yapıldığını, onlardan neler üzerine fayda sağlayabileceğimi görebiliyorum. Ya da benim onlara kendimi anlatarak belki onların içlerine katkı sağlayabileceğim bir ortamı Microsoft bana sunuyor. Bir ikinci konu da Microsoft’ta bulunan bir mentorluk yapısı. Ben istediğim kişiyi mentor olarak seçebiliyorum. Daha üst düzey yöneticilerden aldığımız koçluk eğitimleri oluyor. Bunlar bizim için gerçekten kariyer anlamında önemli adımlar. Ben de üniversiteden 3-4 yıl önce mezun oldum ve Microsoft ailesine katıldım. Dolayısıyla onlardan fikirler almak, onların bize yol göstermesi, zorlu adımları bize önceden söylüyor olmaları, yol gösteriyor olmaları çok değerli. O yüzden Microsoft’ta çalışmak beni ayrıca motive ediyor.