Microsoft
12 Microsoft çalışanı 136 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Satış

İş Ortağı Yöneticisi
İlk tecrübem bir iş ortağında oldu. Yazılımcı olarak göreve başlamıştım. CRM danışmanlığı yapıyordum. Daha sonra şirket beni satış bölümünde değerlendirmek istedi. O dönemde yazılım tarafında çok büyük fırsatlar yoktu. Satış bölümünde ilk deneyimim o iş ortağında oldu. Daha sonra bir teknoloji firmasının donanım tarafında kurumsal müşterilerden sorumlu olarak göreve başladım. Orada iş ortağı bölümünde kariyerime devam ettim. Ondan sonra bir gün Microsoft bana ulaştı. Benim de hep çalışmak istediğim, hedeflediğim şirketlerden bir tanesiydi. 4.5 senedir burada kurumsal müşterilerle kurumsal anlaşma yapan iş ortakları içerisinde iki tanesini yönetiyorum. Genel olarak bunların satış müdürü sorumluluğunda tüm organizasyonlarını, hedeflerini, Microsoft ile ilgili hedeflerini gerçekleştirip gerçekleştirmedikleri, şirket içi eğitimlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı gibi sorumluluklarım var.
İş Ortağı Yöneticisi
Bir günümüz aslında çok yoğun. Görmek için belki gelip burada yaşamak lazım. Bu bir korkutma gibi olmasın hiçbir zaman ama gerçekten oldukça yoğun yaşıyoruz bir günü. Günün satış zamanından çalmamak, iş ortaklarını müşteriye daha erken göndermek için bazen güne çok erken başlıyoruz. Genellikle ben hafta başında Pazartesi günlerimi ofiste geçirmeye gayret ediyorum. Bizim kendi iç toplantılarımız oluyor. Genelde satış toplantıları ve kendi grup toplantılarımız olan bu toplantılarda haftanın değerlendirmesini yapıp, aksiyonları belirliyoruz. Planlamamızı yapıyoruz. Ondan sonraki dört gün ise sorumlu olduğumuz iş ortağında satış, pazarlama, yönetim birimleri ile aldığımız aksiyonun uygulaması şeklinde geçiyor. Çok dinamik bir satış ekibi var arkamızda. Onların sahada bütün yaptıklarını, iş ortakları üzerinden müşterilerdeki süreçleri sonlandırmak için maksimum eforla çalıştığımız dolu dolu bir çalışma tempomuz var.
İş Ortağı Yöneticisi
Microsoft İş Ortağı dediğiniz zaman çok geniş bir kitleden bahsediyorsunuz. Burada en küçük işletmeden en büyük kurumsal firmalara kadar bizim ürünlerimizi ve hizmetlerimizi ulaştıran firmalar var. Gerçekten çok büyük iş ortakları dışında, 5-10 kullanıcılı firmalara bizim hizmetlerimizi ulaştıranlar da bizim iş ortaklarımız. Bu yüzden bakıldığında çok geniş bir ağımız var. Çünkü; gerçekten çok geniş bir müşteri kitlesi de var. Microsoft İş Ortağı olmak için de Microsoft portalına gelip, buradaki eğitimleri tamamlayıp belli bir yetkinliğe ulaşmaları yeterli. Oradaki sınavları aldıkları zaman istedikleri ürünle alakalı uzman olabiliyorlar. O zaman da Microsoft İş Ortağı adı altında bizim hizmetlerimizi sunabiliyorlar.
İş Ortağı Yöneticisi
Microsoft'ta çalışmak başlı başına gerçekten motive edici bir neden. Ürünleri ve sunduklarıyla firmalara ve son kullanıcıya bir hizmet götüren, onun hayatına dokunan bir firma. Microsoft ürünleri olmasa insanın hayatında nelerin değişeceğini ve hissedeceği eksikliği düşündüğüm zaman; bu, çok motive edici oluyor. 5 senemi doldurdum burada ve hala sabah kalktığım zaman işe gerçekten çok isteyerek geliyorum. Bir çalışan için bu çok önemli. O ayaklar gitmediği zaman orada o motivasyonu yakalamak çok kolay olmuyor. Bu yoğun tempoda, günün çok erken saatlerinden çok geç saatlere kadar çalıştığımız zamanlar oluyor. Yine de çok mutlu bir iş ortamımız var. Arkadaşlarla ilişkimiz çok iyi. Çalıştığımız ortam, şirketin kendisi, şirketteki çalışanlar aslında motive edici sebepler.
İş Ortağı Yöneticisi
Bizim gerçekten çok yoğun bir iş tempomuz var. Stajyerlerden beklentimiz de bu yoğunluk içerisinde bizim yükümüzü hafifletip yaptıkları ekstra işlerle bize yardımcı olmaları. Biraz da yaratıcı olmalarını ve bizim işimizi kolaylaştıracak çözümler üretmelerini bekliyoruz. Burada her zaman onların istediği kadar sorumluluk veremeyebiliyoruz. Bunun da nedeni bazı işler gerçekten tecrübe gerektirebiliyor. Bu yüzden benim stajyerlerden beklentim; işe biraz daha kendi katma değerini koyarak, bizim normaldeki iş temponuzu biraz olsun hafifletecek çözümler üretmeleri. Zaten bunu yapan arkadaşlarla daha uzun vadeli çalışma şansımız da oluyor.
İş Ortağı Yöneticisi
Şirket içinde çalıştığım grup Microsoft'un hem iş ortakları, distribütörleri ve belli bir segmentinin altında kalan müşterilerini yöneten ekip. Bu ekip içinde bizim bir müşteri yöneten grubumuz var, bir de iş ortakları yöneten grubumuz var. Benim çalıştığım bölüm iş ortaklarını yöneten ekip içinde. Bu ekip içinde de biz iş ortaklarını uzmanlıklarına göre sınıflandırıyoruz. Microsoft'un büyük müşterilerle anlaşma yapabilen, yetkinliği olan bazı iş ortakları var. Ben bu grup içinden iki tane iş ortağını yönetiyorum. Bunun dışında bizim çözüm iş ortaklarımız var. Yine aynı ekip içerisinde bu çözüm iş ortaklarını yöneten arkadaşlarımız var. Microsoft’un müşterilere direk bir satış olmadığı için temel olarak burada yaptığımız; müşteriye bu iş ortakları üzerinden hem çözüm, hem lisans ile ilgili bilgi ulaştırıp bu çözümleri de mümkün olduğu kadar bu lisanslarla birleştirip ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
2003 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. Mezuniyetimin ardından, öncelikle 5 sene kadar lokal bilişim firmasında çalıştım. Sonrasında uluslararası firma tecrübesi elde etmek için başka bir büyük uluslararası firmaya geçtim. 3 sene kadar orada çalıştıktan sonra, 2011 yılının Ocak ayında Microsoft’ta işe başladım. Hayatımın her aşamasında iş geliştirme ve satış departmanlarında yer aldım. Dolayısıyla sahada olmayı seven bir insanım. 13 yıldır da sahada olmaya devam ediyorum.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Müşteri kendi ihtiyaçları doğrultusunda sizin aslında önden öngöremediğiniz farklı ihtiyaçları da size aksettirip Microsoft olarak bizim buna nasıl bir çözüm bulacağımızı sorarak geldiği zamanlar olabiliyor. Ya da biz gerek farklı projelerdeki ve farklı müşterilerdeki referanslarla, gerek kendi içimizde beyin fırtınası yaparak o belli müşteride nasıl yeni projeler geliştirebileceğimizin, müşterinin neye ihtiyacı olabileceğinin cevabını onlara sunarak da ilerleyebiliyoruz. Yani ihtiyaçlar ya müşteri tarafından belirleniyor, ya da proje fikri olarak sizden gidiyor. İkisi de mümkün. Sonrasında bu, müşteri tarafında değerlendirme sürecine tabi tutuluyor. Bu fikir müşterinin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak size geldiyse o süreç daha uzun sürüyor. Günün sonunda da şöyle ilerliyorsunuz; öncelikle bir değerlendirme süreci oluyor, yaptığınız çözümün müşteriye sunulması, sonrasında bu çözümün proof of concept süreci, sonrasında tekliflendirilmesi ve mümkün oluyorsa satışı. Sattıktan sonra da iş bitmiyor. Bu sefer ürünün idamesiyle ilgileniyoruz. Üründe sıkıntı olup olmadığı, projenin başarılı olup olmadığına bakıyoruz. Aslında bir proje yaşam döngüsü içerisinde sürekli takibiniz gerekiyor. Müşteri İlişkileri Yöneticisi de bu işin her aşamasında bir fiil yer alıyor.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Kişilerin işlerinde kendi inisiyatiflerine bırakılmış olması bence çok önemli bir parametre. İnsan kendisini daha özgür ve daha öz güvenli hissediyor. Bu çok güzel bir şey. Microsoft’ta beni motive eden bir diğer şey şirketin bütün çalışanlarına değer verdiğini hissettiriyor olması. Bu bir çalışan için çok önemli bir şey. Buradaki ofis katlarına bakıyorsunuz, gerçekten çalışanların mümkün olduğu kadar kendilerini rahat ve mutlu hissetmeleri için tasarlanmış durumda. Diğer taraftan baktığınızda şunu görüyorsunuz; aslında şirket sizi, birçok iç prosedürden bertaraf etmeye çalışıyor. Onu kendi üzerine alıp, sizin daha çok işlerinize odaklanmanızı sağlamaya çalışıyor. Bu da çok motive edici bir şey. Ben Microsoft’a gelmeden önce Microsoft’u daha kapalı kutu bir şirket olarak görürdüm. Fakat içine geldiğim zaman, aslında çok daha farklı bir yer olduğunu fark ettim. Arkadaşlık ilişkileri çok güzel. İnsanlar birbirleriyle gerçekten iyi anlaşıyorlar. Birbirlerinin başarısı için birbirlerine destek oluyorlar. Hem birey olarak, hem de yaptıkları işler anlamında iyi insanların çalıştığı bir şirket burası. Dolayısıyla bütün bunlara baktığımız zaman kişi kendisini işe gelirken daha mutlu hissediyor.
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Microsoft’a staj için gelen arkadaşlarımın hepsinin görevleri aslında tanımlı. Onlar buraya geldikleri gün yapacakları işin bilincinde olarak geliyorlar ve tanımlanmış işlerini yerine getirmekle yükümlü oluyorlar. Benim kısaca arkadaşlara tavsiyem, ilk olarak bu verilen işle yetinmemeleri. Çünkü; verilen işler gerçekten vakitlerinin hepsini bence karşılamıyor. İster istemez ciddi anlamda vakitleri kalabiliyor. Bu vakitlerini biraz daha Microsoft’a biraz daha kuş bakışı bakıp bu şirketin nasıl işlediğini, bu çarkın nasıl döndüğünü, buranın nasıl bir şirket olduğunu, hangi ekipleri olduğunu incelemeleri. Başka ekiplerde staj yapıyor olsalar nasıl katkı sağlayabileceklerini incelemeleri. Staj sürecini, kendi kariyerlerinde biraz daha geleceğe yönelik olarak bunları düşünerek, bunlara kafa yorarak ve daha çok talep edip daha çok inisiyatif alarak geçiriyor olmaları lazım.